Федеральна Україна : Плюралізм
Стежте @FederalUkraine

Статті та публікації : Плюралізмця тема на форумі

Означення Плюралізму

( Макс Френкєль )Система приймання рішень є плюралістичною, якщо вона є системою, яка складається з громад, де кожна громада задовільнюється певною мірою самостійності і де всі громади разом приймають участь у визначеному та постійному процесі формування рішень в Центрі.

Система приймання рішень, яка тут визначається не обов'язково відноситься тільки до громадської сфери. Таку систему може мати будь-яка компанія, асоціація, об'єднання чи спілка. Проте, в центрі теорій про плюралізм ми майже завжди натрапляємо на державу і відтак на політичний плюралізм. Ці громади можуть представляти собою будь-які, навмисне сформовані, об'єднання чи асоціації. Вони можуть базуватись на етнічній, професійній, релігійній, географічній, добровільній та інших засадах. Їх внутрішня самоорганізація на правах автономії має бути обов'язковою практичною передумовою для їх участі у вирішуванні питань на найвищому, тобто центральному рівні. Ця участь має бути гарантованою та постійною, а не тимчасовою чи випадковою. Гарантія має бути закладена в законодавчі механізми, які також мають передбачати свої відповідні санкції.

Ще одним різновидом плюралістичної політичної організації є корпоративні держави. Корпоративізм чи корпоратизм означає, що принаймні одна з палат парламенту організована на неетнічній, а радше професійній основі. Приклади корпоративізму ми можемо побачити у Югославській Конституції, де Федеральна Рада складалась з представників підприємств, місцевих громад та соціальних організацій.
Останнім часом відбулось певне відродження корпоратизму чи неокорпоратизму, як аналітичного інструменту політології. Він використовується багатьма політологами. Шмиттер, для прикладу, склав означення плюралізму, яке помітно відмінне від того, яке вживається у цій статті. Він визначає корпоратизм, як "систему представлених інтересів, у якій складові одиниці організовані в обмежене число поодиноких, обов'язкових, не конкурентних, ієрархічно організованих та функціонально різних категорій, визнаних та ліцензованих державою, яким дано навмисну представницьку монополію в межах їх відповідних категорій в обмін на застосування певного контролю за вибором їх лідерів та вгамування вимог та підтримки". Шмитер визнає, що його означення є конструктивом, елементи якого не можуть бути повністю запроваджені у будь-якій реальній державі. Його приклади - Бразилія, Чіллі, Данія, Португалія, Швейцарія та Югославія - ведуть до висновку, що для нього корпоративні структури можна побачити у всіх плюралістично організованих політичних системах.

Теорія плюралізму багатолика. Моделі плюралізму та демократії дуже часто схрещуються. Для загального огляду інших, головним чином Британських та Американських шкіл плюралізму звертайтесь до Никольса ("Три різновиди плюралізму"). Функції, які приписуються плюралізмові, є дуже часто подібними на ті, які приписуються федералізмові. Тому, значна частина означень федералізму, також має велике відношення до плюралізму.


переклад: Віктор Лисак

15.12.2013


Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини