Федеральна Україна : Субсидіарність
Стежте @FederalUkraine

Статті та публікації : Субсидіарністьця тема на форумі

Федералізм та субсидіарність

( Макс Френкєль )Поняття федералізму та субсидіарності хоч і пов'язані між собою, але вони не збігаються. Федералізм переймається структурою процесу приймання рішень зі співіснуванням та співпрацею різних автономій. Субсидіарність відноситься до розподілу завдань в середині певної політичної структури у такий спосіб, що цей процес протікає від долини до гори, а не навпаки. На практиці це може означати, що якщо якась сільська рада може обслуговувати власну школу, то це має робити саме вона, а ніяк не вища структура (для прикладу районна чи обласна чи центральна). Принцип субсидіарності може бути оптимально запроваджений у федеральній структурі. Проте, федеральна структура ніяк не є обов'язковою для запровадження субсидіарності бо субсидіарність є сприятливою для будь-якого виду плюралізму і також для відносин між приватним та публічним сектором. Вона також має місце і в унітарних державах для вирішення проблем децентралізації тому, що елемент заохочення до вирішення центральних завдань, який є суттєвим для федералізму, не відіграє жодного значення для принципу субсидіарності.

Яким є значення принципу субсидіарності? Термін має два, не дуже пов'язаних між собою, значення. Обидва мають походження від латинського слова "subsidium". Одне значення має дещо спільне з терміном "резервувати". Інше значення пов'язане зі значенням допомагати "субсидувати".

Перше значення, головним чином, вживається європейськими теоріями урядування. Воно кладе великий акцент на тому, що розподілення повноважень завжди має починатись з найменшої групи чи навіть з окремої людини. Тут кожний рівень урядування має бути компетентним для того, щоб ефективно та без шкоди іншим, виконувати надану йому функцію. Тільки ті функції, які перевищують практичні можливості найнижчого рівня, можуть передаватись на наступний рівень урядування. Як казав Марсис: "Як принцип верховенства у соціальній філософії, принцип субсидіарності є нічим іншим, як ще одним різновидом юрисдикції для розмежування юрисдикції між громадами та, в кінцевому значенні, розмежування юрисдикції між громадою та її людьми.".

В іншому сенсі цей термін вживається також соціальним філософом з Фрайбурґу (Швейц.), Уцом: "Принцип субсидіарності є законом, який переймається допомогою суспільства людині, чи допомогою вищої інстанції нижчій (субсидіювання). Згідно цьому принципові субсидіарності суспільство має допомагати людині тоді, якщо вона сама не в змозі власними ресурсами повністю досягти своєї мети. Загальна допомога громадянам базується на солідарній субсидіарності. Це означає, що в інтересах забезпечення добробуту, громада має зобов'язання прийти на допомогу людині відповідно до її потреб".

Доволі часто принцип субсидіарності тлумачиться, як досягнення католицького соціального вчення. Проте, це є надто вузьким розумінням принципу. Якщо брати за основу доктрину розподілу повноважень та соціального згуртовування, то у західному світі традиція субсидіарності є багато впливовішою ніж традиція релігійна. У класичній давнині також була ідея, схожа на принцип субсидіарності, коли Аристотель доводив переваги незалежності над уніфікацією.

В нашому контексті субсидіарність не вживається, як кінцева мета доведення переваг федералізму. Тут субсидіарність, насамперед вживається, як принцип розподілу різних функцій у федераціях. З боку федераліста, субсидіарність схиляє та заохочує до не-централізації. Якщо брати до уваги все більш зростаючий потяг до централізації в сучасних закладах та установах, цей принцип стає більш та більш актуальним.

Юридичне втілення субсидіарності у федеральних конституціях зустрічається у Конституції США, у розділі про права штатів. Для прикладу, десята поправка каже: "Повноваження, які Конституція не надає Сполученим Штатам і які не забороняє штатам, відповідно зберігаються за штатами або за людьми.". У всіх федераціях за винятком Індії та Канади, конституції передбачають, що завдання, які не приписані центральному урядові, перебувають в юрисдикції провінцій.


переклад: Віктор Лисак

16.12.2013Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини