Федеральна Україна : Конфедерація
Стежте @FederalUkraine

Статті та публікації : Конфедераціяця тема на форумі


Конфедерація

( Макс Френкєль )


Система приймання рішень вважається конфедерацією, якщо вона складається з держав, котрі, разом, приймають участь в чітко організованому та постійному формуванні центральних рішень. Під словом "держави" тут маються на увазі повноцінні територіальні одиниці, які мають максимальну автономію та є цілком незалежними згідно закону націй.

Конфедерації не є повноцінними спілками (союзами). Вони обмежені в рамках кількох особливих спільних завдань. Таким чином, стає можливим та цілком нормальним, що якась певна держава може бути одночасно членом кількох конфедерацій. Рання німецька доктрина передбачала, що окремі пункти мали бути концептуально суттєвими: "Конфедерація (Staatenbund) є постійною угодою, яка базується на спілці незалежних держав. Ці держави мають подвійну мету спільної оборони всієї своєї території та підтримку миру між державами членами спілки. При необхідності можуть бути узгоджені додаткові цілі.". Цілком реально, що в основі більшості старих конфедерацій лежала внутрішня та зовнішня безпека. Проте, сьогодні ми також балакаємо про конфедерації, котрі не мають нічого спільного з безпекою, а радше переймаються тільки економічними, соціальними чи певними технічними проблемами.

З історичної перспективи конфедерації є попередниками федерацій. Найбільшою термінологічною проблемою є встановлення різниці між конфедераціями та федераціями. Ця проблема найбільше непокоїла німецьких вчених кінця дев'ятнадцятого та початку двадцятого сторіч. Варто сказати, що сьогодні більшість німецьких та європейських вчених все ще працюють над чітким визначенням цієї різниці незважаючи на те, що більшість авторів публікацій вже й не дуже переймаються встановленням чіткої відмінності між цими двома термінами. В англо-американських теоріях дана відмінність також не вважається важливою. Первинний термін федералізм вживається тоді, коли німець або француз веде мову про федерацію, як форму урядування. Швейцарська федерація навіть сьогодні все ще називає себе конфедерацією.

Суттєвими елементами відмінності між федерацією та конфедерацією є законодавча база спілки, відносини між центральною владою та громадянами та статус держав-членів згідно міжнародного законодавства.

Конфедерація базується на угоді між незалежними державами. Саме така угода залишається основою активності спілки. Якщо виникає необхідність змін до важливих пунктів угоди, вони мають бути затверджені всіма державами-членами спілки. За кожною державою залишається право виходу з конфедерації. На відміну від конфедерації, основою федерації є конституція. У федерації держави не мають принципового права самостійного виходу.

Іншою характерною рисою відмінності між конфедераціями та федераціями є спосіб відносин між центральною владою та громадянами. Суб'єктами конфедерації є тільки держави-члени, а не їх громадяни. Якщо центральна влада конфедерації хоче запровадити певні обмеження для громадян, то тут вона мусить цілковито покладатись на владу держав-членів. У випадку федерації, з іншого боку, центральне законодавство безпосередньо стосується всіх її громадян. Тут варто також зазначити, що у конфедераціях також можливо, при наявності особливих угод між державами-членами, застосування центрального законодавства до всіх громадян конфедерації.


переклад: Віктор Лисак

18.12.2013Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини