Федеральна Україна : Децентралізація трьох гілок влади
Стежте @FederalUkraine

Статті та публікації : Децентралізація трьох гілок владина форум


Децентралізація трьох гілок влади

( Томас Фляйнер )


Законодавча влада

Мабуть найважливішим кроком до встановлення федерального устрою в будь-якій країні є делегування суб'єктам федерації законодавчих повноважень. Той, хто набуває законодавчого суверенітету, досягає статусу державності. Принаймні цього притримується континентальне європейське розуміння права, котре стверджує, що саме через застосування законодавчої функції держава декларує свій суверенітет та свою державність.

Законодавчі повноваження включають в себе право приймання бюджету, котрий у більшості країн виноситься на затвердження парламентом у формі статуту. Саме через це "право гаманця" парламент здатний контролювати виконавчі органи та адміністрації. Саме через бюджет визначаються політичні пріоритети. В процесі приймання бюджету парламент має також вирішувати, яким чином фінансуватимуться заплановані видатки і тому часто доводиться приймати рішення щодо оподаткування. Якщо бюджет не може цілковито фінансуватись податками чи федеральними грантами, тоді певні статті витрат мають скорочуватись. В іншому випадку парламент мусить або збільшувати податки, або брати державні кредити (котрі потрібно буде віддавати). Бюджетні повноваження є частиною законодавчої гілки влади. Ці повноваження мають бути в руках парламентів федеральних одиниць. Критично важливо аби центральна влада не втручалась в ці бюджетні повноваження. Такі втручання можливі тільки у децентралізованих країнах, але ніяк не припустимі у справжніх федераціях.

До 1988-го року, визнання територій та мовних громад Бельгії не робили цю країну федерацією. Тільки після конституційних змін 1988-89-го Бельгія стала справжньою федерацією. Це сталося тому, що згідно цих конституційних змін, громадам та територіям Бельгії вперше були надані цілковиті законодавчі повноваження. Додатково, вони отримали право спільного правління в колегіальному виконавчому органі (парламентському кабінеті) і мовні громади дістали змогу представляти інтереси меншин у першій палаті парламенту. Від 1993-го Бельгія офіційно, у своїй конституції визнає себе федерацією. Цей приклад дуже добре показує важливість законодавчих повноважень федеральних одиниць, як принципової ознаки федералізму. Це особливо стосується країн, котрі мають континентальну європейську систему цивільного права бо в цих країнах законодавча влада розглядається, як найважливіший елемент державності та суверенітету.

Навіть у Франції сьогодні вже є серйозні зусилля передачі більших повноважень у регіони. Проте, навіть якщо регіоналізм буде доданий до принципу унітарної та неподільної Франції у статті 1-й конституції, це ніяк не зробить Францію федеральною державою, від'як регіони все ще не матимуть державності і не насолоджуватимуться колективним правлінням всією державою.

Виконавча влада

Дуже важливо для федеральних одиниць мати власні виконавчі повноваження, тобто власні виконавчі органи влади, котрі є у відповідальності федеральної одиниці. Цей виконавчий уряд федеральної одиниці не має бути залежним від центрального уряду і не має бути підзвітним центральному урядові. Центральна влада не має видавати будь-які настанови урядові федеральної одиниці і не має застосовувати жодних дисциплінарних заходів. Урядова гілка федеральної одиниці, котра є підзвітною та відповідальною перед парламентом та людьми федеральної одиниці, мусить мати власну адміністрацію, через котру буде спроможна виконувати закони федеральної одиниці та федерації.

Судова влада

Ще одним суттєвим елементом влади федеральної одиниці є право на заснування свого власного судочинства. На відміну від унітарних держав, в котрих існує унітарна судова система, у федеральних країнах федеральні одиниці самі регулюють своє судочинство. Суди федеральних одиниць можуть бути структуровані, як окрема та паралельна система судочинства всієї федерації, де суди федеральних одиниць застосовують законодавство федеральних одиниць, а федеральне законодавство застосовується федеральними судами (США). Або федеральні одиниці можуть мати юрисдикцію, як над своїм законодавством, так і над законодавством всієї федерації в межах своєї території. В системах цивільного права, котрі практикують "виконавчий федералізм" (Vollzugsföderalismus), дуже часто суди федеральних одиниць також застосовують федеральне законодавство, поки неподільність права гарантується правом на апеляцію до федерального суду або до суду вищої інстанції.


переклад: Віктор Лисак

09.03.2014

джерело: Thomas Fleiner - "Allgemeine Staatslehre: Über die konstitutionelle Demokratie in einer multikulturellen globalisierten WeltБудь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини