Австрія - історія розвитку федералізму
Стежте @FederalUkraine
Світовий Федералізм : Австрія форумРозвиток австрійського федералізму

Структура політичної системи

Огляд політичної системи

Огляд федеральної системи

Розвиток федералізму у Федеральній Республіці Австрії

Австрійська республіка є державою-правонаступницею Австро-Угорської імперії (1867-1918), яка була багатонаціональною імперією, але не мала федеральної структури.

В 1918-му році Імператор Чарльз І, який правив Австрією від 1916-го до 1918-го, пообіцяв запровадити федералізм для того, щоб згуртувати розмаїті прагнення націй, які на той час населяли Австро-Угорську імперію. Його маніфест прийшов до людей Австрії надто пізно, щоб мати якесь практичне втілення. Маніфест було проголошено за кілька тижнів до закінчення Першої Світової Війни та за чотири дні до розпаду імперії.

Перша республіка (1918-1934), яка була правонаступницею імперії, приймила федеральну конституцію в 1920-му році. Ця конституція, яка все ще діє, була результатом компромісу між політичними прагненнями консервативної Християнської Соціалістичної Партії та Соціал-демократів. Соціал-демократи прагнули сильної центральної влади, а Християнські Соціалісти прагнули великої степені автономії для регіонів (Länder).

Ранній австрійський федералізм мав дещо руйнівний вплив на єдність країни. Це було спричинене тим, що цей федералізм створив тло для конфліктів між політичними партіями. Іншими словами ранній австрійський федералізм став полем для баталій консервативних державних урядовців проти федеральної землі Відня, яка була, головним чином, Соціал-демократичною.

Конституцію переглядали кілька разів. Кожний перегляд був все більше спрямований на посилення федеральної влади. В 1922-му році було досягнуто згоди про розмежування компетенцій у фінансовій сфері. Тут варто згадати, що теперішнє розмежування фінансових повноважень між федерацією та її суб'єктами, базується на Фінансовому Конституційному Акті 1925-го року.
В 1925-му було проведено внутрішнє адміністрування федеральних земель та їх повноважень в галузі загальної освіти.
В 1929-му роль політичного центру було посилено через запровадження посади Федерального Президента та обрання його прямим голосуванням. Було також вирішено реформувати Бундесрат, тобто другу палату парламенту та додати до представників федеральних земель представників головних соціальних груп суспільства. Ця реформа, однак, не була втілена. Проте, вона вказувала на зростаючі впливи антидемократичних настроїв, кульмінацією яких була нова Австрійська фашистська конституція 1934-го.

Уряд став законодавчою структурою та було запроваджено кілька нових установ. Серед цих установ була й Рада Держав (земель), яка мала право не погоджуватись з законодавством, яке приймав уряд, але не мала права змінювати це законодавство.

В 1938-му німецьке військо окупувало Австрію. Країну було долучено до нацистської Німеччини, як Остмарк Третього Райху.

В 1945-му, після поразки нацистської Німеччини, було відновлено дію конституції 1920-го року разом з тими поправками, які приймались до 1934-го року. Відтак, Австрія знову стала федеральною державою. Протягом 1960-их та 1970-их австрійські федеральні землі намагались зупинити централізацію країни. Незважаючи на те, що вони досягли певного успіху, Австрія все ж таки залишається країною, яка має систему "унітарного" федералізму, тобто держава, в якій регіональна влада чітко підпорядкована федеральній владі.

В 1955-му Австрія отримала суверенітет в обмін на конституційну гарантію довічного нейтралітету. В цьому ж році країна стала членом ООН.
В 1956-му Австрія приєдналась до Ради Європи.
В 1960-му країна була співзасновником Європейської Асоціації Вільної Торгівлі.

В 1995-му Австрія стала членом ЄС.


автор: Віктор Лисак

17. 4.2013
джерела:
Roland Sturm

Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини