Міжурядова співпраця у Німеччині
Стежте @FederalUkraine
Світовий Федералізм : Німеччина форумІсторія Німецького Федералізму

Структура влади

Федеральна Рада
( Bundesrat )


Федеральні Збори
( Bundestag )


Розмежування повноважень

Теоретичні аспекти німецького федералізму

Особливі риси німецького федералізму

Міжурядова співпраця

Система оподаткування

Міжурядова співпраця

На практиці, врегулювання розподілу урядових повноважень та відповідальностей має співпрацюючий характер. Якщо дивитись на розмежування повноважень з боку уряду, то відносини між урядом та землями можуть бути конфліктними, коли якась певна партія має більшість в Бундестазі, але меншість в Бундесраті або навпаки. Суперечки виникають тоді, коли федеральний уряд намагається "купити" більшість Бундесрату шляхом збільшення допомоги біднішим землям. З іншого боку, окремі землі можуть підтримати політику федерального уряду в Бундесраті в супереч своїм власним інтересам через інтереси чисто партійні.

Головними галузями, в яких федеральний уряд співпрацює з земельними урядами є:
  1. виконання спільних завдань;
  2. горизонтальний та вертикальний перерозподіл доходів між федеральним урядом, землями та громадами;
  3. приготування рішень, які стосуються ЄС.
Федеральний уряд часто демонструє конфліктну поведінку коли шукає згоди земель на підтримку власної політики завдяки фінансового привілеювання окремих земель. Конфлікти у федерально-земельній співпраці також виникають тоді, коли парламентська опозиція в Бундестазі компенсує цей недолік маючи більшість в Бундесраті. Це стає дуже відчутним там, де певне законодавство потребує згоди Бундесрату. В таких ситуаціях опозиція в Бундестазі, маючи більшість в Бундесраті може блокувати законодавство федерального уряду. Конфлікти між федеральним та земельними урядами є особливо виражені там, де йдеться про рішення щодо фінансових ресурсів, а особливо що стосується фіскального законодавства, тобто міжурядового фінансового перерозподілу і особливо права на збір податків. Такі конфлікти, час від часу, виникають постійно, від самого початку заснування республіки.
Якщо брати в цілому, то можна сказати, що міжземельні конфлікти виникають тоді, коли йдеться про земельні інтереси, а федерально-земельні конфлікти виникають частіше тоді, коли йдеться про ідеологічні інтереси.

В площині спільної відповідальності, до якої належить більше ніж дев'яносто відсотків федерального законодавства, конфлікти між центральним урядом та землями виникають доволі рідко. Це пояснюється тим, що Основний Закон стандартизує передумови, згідно з якими федеральний уряд може відійти від спільної відповідальності і тому, що ці відповідальності підлягають судовому розгляду.
Окрім цього, Основний Закон визначає чітко та безпомилково, що: "Федеральне законодавство має перевагу над земельним законодавством". В результаті цієї конституційної передумови не виникає потреби в будь-якому подальшому законодавстві.

Не зважаючи на відносно чітке розмежування відповідальностей в Основному Законі, саме відповідальності кооперативного типу доволі часто викликають в населення причини для сумніву та плутанини. Якщо, для прикладу, якась земля отримує вказівки від федерального уряду про захоронення ядерних відходів чи для транспортування через свою територію відпрацьованих стержнів, то населення автоматично припускає, що це є ініціативою уряду землі, а насправді це робиться за вказівкою федерального уряду. Так само, якщо припиняється будівництво якогось вищого навчального закладу на території певної землі через припинення його фінансування федеральним урядом, то населення відразу ж припускає, що це є рішенням уряду землі, коли насправді це є провиною федерального уряду.
В зв'язку з цим окремі громадяни не завжди можуть знати чиєю відповідальністю є те чи інше рішення і відтак не завжди можуть забезпечити належну підзвітність. Саме з цієї причини комісія Бундестаґу та Бундесрату весь час намагається модернізувати федеральний порядок.


автор: Віктор Лисак

джерела:

Hans-Peter Schneider
13. 4.2013

Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини