Федеральна Україна : Довідка : Швейцарія
Стежте @FederalUkraine
Світовий Федералізм : Швейцарія форум

Коротка Історія

Федеральна Структура

Пряма демократія

Федеральний Парламент

Федеральний Уряд

Принципи Поділу Влади

Система Перерозподілу
Повноважень


Особливі Повноваження Конфедерації

Коротка історія Швейцарії.

Традиційно вважається, що Урі, Швиц та Унтервальден об'єднались для захисту миру на своїх територіях в серпні 1291-го року. Протягом наступних століть, інші міста та віддалені території або приєднувались самі до цієї "Конфедерації", або були силоміць до неї приєднані, чи нею ж окуповані. Такі приєднування часто супроводжувались жорстокими війнами та внутрішніми конфліктами.

Протягом двох століть члени Конфедерації відстоювали свою незалежність та власну зростаючу міць від різних опонентів. Як наслідок Швабської війни проти Габзбурзької Австрії та Швабської Ліги в 1499-му році вони здобули собі право на власне ведення своїх справ незалежно від Святої Римської Імперії.

З поширенням Реформації, в 1525-му у Цвинґлі, потім остаточно в 1541-му в Женеві при Келвіні, країна набуває релігійного поділу. Цей поділ спричинював все більшу ворожнечу між Католиками і Протестантами аж до початку 18-го століття.

В 1648-му році, Вестфальський Мир офіційно визнає Швейцарію, як країну незалежну від Святої Римської Імперії.

В 1789-му році революційні заклики Французької Революції поширюються й на Швейцарію і стають причиною неспокою в кількох її територіях.

В 1798-му році Швейцарію завойовує Французька Армія. Стара Конфедерація розпадається. Цей розпад стає причиною утворення Гельветійської Республіки, яка мала унітарну централістську конституцію нав'язану їй Францією.

В 1803-му Наполеон Бонапарт продиктував Швейцарії Акт Посередництва. З підлеглих та афілійованих територій тоді, на рівних правах утворились 6 нових кантонів.

У 1815-му році, після поразки Франції, було відновлено Стару Конфедерацію. Централістський уряд втратив частину своїх повноважень на користь кантонів. При цьому старі еліти, на окремих територіях, відновили свою владу.

Після 1830-го, в продовж періоду відомого, як Реґенерація, близько половини кантонів прийняли ліберальні конституції, які гарантували їх громадянам економічну та політичну волю. Це веде до суперечки між консервативними та ліберальними кантонами про те, якою має бути Конфедерація. Ці суперечки стають причиною утворення Особливого Союзу, тобто Зондербунду між консервативними католицькими кантонами, які в 1847-му започатковують Зондербунд Війну. Після короткої військової кампанії федеральними військами, кантони Зондербунду здаються.

В 1848-му більшість кантонів приймають Федеральну Конституцію і таким чином утворюється сучасна швейцарська федеративна держава. Багато сфер, які раніше були в юрисдикції кантонів, тобто такі, як Військо, Пошта, Митниця переходять під федеральну юрисдикцію. Швейцарія стає єдиною економічною і юридичною територією.

Відяк поточна конституція не надавала достатньої кількості прав громадян, в 1874-му році прихильники прямої демократії добиваються зміни в Конституції і введення права на референдум, а в 1891-му введення Популярної Ініціативи.

Швейцарії вдається уникнути участі в Першій Світовій Війні. Проте, важкі соціальні умови окремих верств населення, як наслідок війни ведуть до загального страйку в 1918- му році. Страйк не має успіху. Проте, в наступному році, вибори до Національної Ради відбуваються на пропорційній основі. Це дає змогу робітничому класові бути рівноправно представленим в Національні Раді.

В 1920-му році Швейцарія приєднується до Ліги Націй на умові, що вона не буде приймати участі в жодній військовій кампанії.

Швейцарії вдається уникнути участі в Другій Світовій Війні. Не зважаючи на те, що Швейцарія належить до Ліги Націй, вонa утримується від членства в ООН підчас її утворення з причини нейтралітету.

В 1979-му було утворено новий кантон Юра - 26-ий кантон Швейцарії.

В 1984-му виборці відхиляють популярну ініціативу розформування збройних сил.

В 1992-му виборці відхиляють членство в Єдиному Економічному Просторі.

В 1999-му виборці і кантони затверджують нову, цілком переглянуту Конституцію, яка вступає в дію з 2000-го року.

В 2002-му році Швейцарія стає повноправним членом ООН.


автор: Віктор Лисак

3. 3. 2013
джерело: The Swiss Confederation – a brief guide

Будь ласка, якщо маєте бажання написати статтю для цього сайту на тему децентралізації, самоврядування чи федералізму в Україні, пишіть на
зворотній зв'язок

         вголос    ”Новини    buknews.com.ua    buknews.com.ua    Рівненські новини    новини донеччини    новини луганська    новини луганська    новини луганська    новини сумщини    новини чернігівщини    новини полтавщини    новини херсонщини    миколаївська облрада    парламент криму    новини черкащини    новини київщини    новини одещини